Zoznam túr

V tejto sekcii si môžete pozrieť, resp. vybrať túru, na ktorú by ste sa chceli vybrať.
Ponúkame Vám služby profesionálneho horského sprievodcu s platnou medzinárodnou licenciou.
Prečo si vybrať naše služby? 
Medzi horskými sprievodcami sú ľudia pracujúci ako horskí záchranári, strážcovia národných parkov, enviromentalisti, milovníci prírody, ktorí dokonale poznajú terén a okrem podrobného miestopisu Vám porozprávajú svoje zážitky, skúsenosti z hôr, smutné, ale hlavne vtipné príhody,  práve s nami bude mať túra iný rozmer a pridaná hodnota, ktorú ponúkame Vám znásobí zážitok a ostane Vám v pamäti dlhú dobu. Vieme predpovedať vývoj počasia a lokálnych podmienok, monitorujeme stav chodníkov, posúdime mieste nebezpečenstvá, snehové podmienky, lavínové nebezpečenstvo, výskyt búrok, atď. Medzinárodný horský sprievodca, po dohode s klientom odporučí, aké vybavenie na ktorú túru je potrebné mať a kedy sa má túra uskutočniť.
Aj v sprievode horského sprievodcu je potrebné, aby klient mal uzavreté poistenie do hôr pre zásah Horskej záchrannej služby. Ak ho nemáte, po dohode Vám to vie horský sprievodca zabezpečiť.
Slovenská asociácia horských sprievodcov má uzavreté poistenie zodpovednosti za spôsobenú škodu, čo je nevyhnutnou súčasťou našej práce.
Ak Vám niekto, či už je to súkromná osoba alebo cestovná kancelária ponúka svoje služby a nie je v našom zozname horských sprievodcov, porušuje zákony SR.

Tatranská magistrála (Vysoké Tatry)

Trasa: Jalovec - Podbanské - Štrbské pleso - Hrebienok - Zelené pleso - Kopské sedlo - Ždiar
Predpokladané trvanie túry: Celý chodník je dlhý 80 km a je možné ho prejsť za niekoľko dní
Prevýšenie: 3400m - celá trasa 
Náročnosť: Od najjednoduchších úsekov po náročný prechod pre expertov.
Poznámka: Túru je možné uskutočniť podľa Vášho výberu celú, alebo iba niektorý úsek.
Tatranská magistrála je červeno značený chodník od Západných, cez Vysoké až po Bielianske Tatry. Trasa vedie po južnej strane pohoria paralelne s hlavným hrebeňom. Je to najdlhší súvislý turistický chodník v Tatrách. Celková dĺžka je približne 80 kilometrov a je možné ho celý prejsť za 3-4 dni.
I.úsek: Jalovec - Podbanské: Dĺžka 23 km, prevýšenie 700 m a trvanie 8-9 hodín.
Celá trasa vedie popod Západné Tatry po pohodlnom chodníku z ktorého je nádherný výhľad na doliny Západných Tatier (Jalovecká, Žiarska, Jamnická, Račkova, Bystrá a Kamenistá) a popod majestátne vrcholy:Barane, Volovec, Bystrá a Ostredok. Tento úsek je možné ukončiť na Podbanskom, pod Kriváňom, ktorý je prvým vrcholom Vysokých Tatier.
II.úsek: Podbanské - Popradské pleso: Dĺžka 20 km, prevýšenie 930 m a trvanie 7-8 hodín.
Z Podbanského sa okolo Tichej a Kôprovej doliny popod Kriváň dostaneme k Jamským plesám a následne k Štrbskému plesu a následne k Popradskému plesu. Budete môcť obdivovať krásy západnej časti Vysokých Tatier s výhľadom na Furkotskú, Mlynickú, Mengusovskú a Zlomiskovú dolinu, nad ktorými stoja jedny z nájznámejších štítov Tatier, Rysy a Vysoká. 
III.úsek: Popradské pleso - Hrebienok: Dĺžka 15 km, prevýšenie 750 m a trvanie 6-7 hodín.
Nento úsek je pomerne náročný hlavne na začiatku, kedy je potrebné od Popradského plesa vystúpať do sedla pod Ostrvou približne 550 výškových metrov. Následne sa nám ponúkne nádherný výhľad na Mengusovskú a Zlomiskovú dolinu, Satan a Vysokú. postupne popod masív Končistej prídeme cez Štôlsku dolinu k Batizovskému pleso, odkiaľ je neopísaťeľný výhľad na najvyšší vrchol Slovenska, Gerlachovský štít. Obídeme vrchol Gerlachu a prídeme do Velickej doliny, kde sa môžeme občerstviť pri Sliezskom dome a čaká nás len záverečný úsek chodníkom po úpätí Slavkovského štítu na Hrebienok.
IV.úsek: Hrebienok - Ždiar: Dĺžka 23 km, prevýšenie 1300 m a trvanie 10-11 hodín.
Čaká nás krásny, ale dlhý a náročný úsek východnou časťou Vysokých Tatier, kde budeme vidieť Veľkú a Malú studenú dolinu, prídeme k Skalnatému plesu a vystúpime na vrchol Veľkej Svišťovky (2038m) a zostúpime do Doliny Zeleného plesa, kde sa v nádhernej chate môžeme občerstviť a čaká nás výstup do Kopského sedla okolo Bielych plies, odkiaľ budeme obdivovať Belianske Tatry a cez ne prechodom Širokého sedla zídeme do malebnej goralskej obce Ždiar.
Túto trasu pre Vás pripravil Kubinský Marcel, marcel@kubinsky.sk
 

Tatranská magistrála

Kriváň 2495 m n.m. (Vysoké Tatry)

Trasa: Bývalá Važecká chata – Tri studničky – Krivánsky žľab – Kriváň a späť
Predpokladané trvanie túry: 4-5 hodín výstup, 3-4 hodiny zostup (spolu: 8-9 hodín)
Prevýšenie: 1355 m 
Náročnosť: Celodenná túra pre fyzicky zdatných turistov.
Poznámka: Túru je možné zokruhovať zo Štrbského Plesa, alebo zvoliť inú prístupovú trasu.
Z parkoviska pri bývalej Važeckej chate budeme pokračovať na Tri studničky. Ďalej budeme stúpať lesom ponad Kôprovú dolinu. Pri chodníku je bunker z čias SNP, ktorý môžeme navštíviť. V oblasti nad Grúnikom vyjdeme z pásma lesa do pásma kosodreviny a otvoria sa nám výhľady. Po skalách budeme pokračovať do Krivánskeho žľabu, aby sme prešli na juhovýchodný hrebeň, ktorým budeme stúpať na vrchol. Najskôr cez Malý Kriváň, Daxnerove sedlo až na samotný vrchol Kriváňa, ktorý je považovaný za symbol Slovákov. Z vrcholu sa nám ponúkajú výhľady na celé Vysoké ale aj Západné Tatry. Na juhu môžeme vidieť Nízke Tatry a na západe Malú a Veľkú Fatru.
Túto trasu pre Vás pripravil Kračmer Peter, kracmer@skialpkrivan.sk
 

Kriváň

Štrbské Pleso - Rysy (2503m) a späť (Vysoké Tatry)

Trasa: Štrbské Pleso-Popradské pleso-Chata pod Rysmi-Rysy-Popradské pleso-Štrbské Pleso 
Predpokladané trvanie túry: 4-5 hodín výstup, 4-5 hodín zostup (spolu: 8-10 hodín)
Prevýšenie: 1 290 m 
Náročnosť: Namáhavý výstup pre stredne zdatných turistov, na trase je jedna sekcia zabezpečená reťazami a oceľovými stupačkami.
Poznámka: Možnosť začiatku trasy na zastávke TEŽ Popradské Pleso
Túra sa začína od osady Štrbské Pleso (1355m) miernym kopcom na Trigant, odtiaľ po vrstevnici k Popradskému plesu, kde na rázcestí odbočíme do Mengusovskej doliny. Po chodníku sa dostaneme k trom Žabím plesám, odkiaľ stúpame po zabezpečenom úseku nad prah k Chate pod Rysmi (2250m). Najťažší úsek túry na skalnom prahu máme za sebou.
Prvá časť záverečného výstupu vedie do sedla Váha (2340m), zo sedla je krásny výhľad do Bielovodskej doliny a na galériu Gánku (2461m). V sedle odbočíme do krátkeho stúpania na hrebeň  a traverzom sa dostaneme pod vrchol Rysov (2503m). Asi po 1 hodine chôdze od chate si môžeme vychutnať výhľad z vrchola na Morské oko a Čierny staw a priľahlé vrcholy. Návrat tou istou trasou. 
Túto trasu pre Vás pripravil Kubinský Marcel, marcel@kubinsky.sk
 

Rysy

Rysy z poľskej strany (Vysoké Tatry)

Trasa: Lysá Poľana – Morské oko - Rysy (2499m) a späť
Predpokladané trvanie túry: 5-6 výstup (spolu 10-12 hodín)
Prevýšenie: 1650 m 
Náročnosť: Veľmi náročný výstup len pre zdatných turistov, v hornom úseku trasy sú reťaze v dĺžke zhruba 1 km.
Poznámka: Spoločne vystúpime na najvyšší vrchol Poľska – Rysy, ležiaci na hranici so Slovenskom. Počas túry sú nádherné výhľady so vzdušnou expozíciou. Vrchol leží na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier a je dostupný z oboch strán. Je to veľmi populárny štít nielen pre Poliakov, ale aj pre každého, kto má rád výzvy.
Výstup začína spravidla na Palenici Bialczanskej (1000m) a asi 7,5 km pochode po asfaltovej ceste sa dostaneme k Morskému oku, najväčšiemu pleso v celých Tatrách, kde sa na chate môžeme občerstviť. Tento úsek je možné skrátiť jazdou na voze, ťahanom koňmi.  Pri Morskom oku začne výstup k Čiernemu plesu, druhému najhlbšiemu plesu a tu začne namáhavý výstup na vrchol Rysov. Nad skalným výšvihom nás čaká dlhá sekcia reťazí v exponovanom teréne. Následne sa dostaneme na vrchol a po krátkej prestávke sa tou istou cestou vrátime späť. Alternatívou je zostup na slovenskú stranu, ktorý je menej náročný. To je ale potrebné dohodnúť dopredu na organizáciu transferu.
Výstup je extrémne nárožný len pre skúsených turistov ale v prípade potreby horský sprievodca môže zaistiť klienta lanom, aby sa cítil bezpečne.
Túto trasu pre Vás pripravil Kubinský Marcel, marcel@kubinsky.sk
 

Rysy z poľskej strany

Štrbské Pleso – Furkotský štít (2405 m) a späť (Vysoké Tatry)

Trasa: Štrbské Pleso – Mlynická dolina - Furkotský štít - Furkotská dolina – Štrbské Pleso
Predpokladané trvanie túry: 4-5 hodín výstup, 3-4 hodiny zostup (spolu: 7-9 hodín)
Prevýšenie: 1 000 m 
Náročnosť: Celodenná túra pre zdatnejších turistov
Poznámka: Výstup je možné zahájiť, resp. ukončiť v hornej stanici sedačkovej lanovky pod Soliskom.
Zo Štrbského Plesa budeme vystupovať chodníkom Mlynickej doliny, kde asi po hodine chôdze sa nachádza nádherný vodopád Skok, viditeľný už od Štrbského plesa. Začneme stúpať na terasu nad vodopádom, ktorá je v letnom období skrášľovaná množstvom vysokohorských kvetín. Pomerne pohodlne sa dostaneme k záverečnej moréne doliny, nad ktorou leží nádherné Capie pleso (2225m). Od jazera vystúpime serpentínami pod Bystrú lávku, kde opustíme značkovaný chodník a po 150 výškových metroch sa dostaneme na vrchol Furkotského štítu (2405m), ktorý leží na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Zo štítu zostúpime do Furkotskej doliny, kde sa nachádzajú dve Wahlenbergove plesá. Od nich zostúpime k Štrbskému plesu, alebo sa vrátime k chate pod Soliskom a odtiaľ sedačkovou lanovkou dole. Túto túru môžete absolvovať len s horským sprievodcom, keďže sa budeme pohybovať mimo značenú turistickú trasu. 
Túto trasu pre Vás pripravil Marcel Kubinský: marcel@kubinsky.sk

 

Furkotský štít

Štrbské Pleso - Bystrá lávka - Mlynická a Furkotská dolina (Vysoké Tatry)

Trasa: Štrbské Pleso – Mlynická dolina - Bystrá lávka - Furkotská dolina – Štrbské Pleso
Predpokladané trvanie túry: 3,5-5 hodín výstup, 3-4 hodiny zostup (spolu: 7-9 hodín)
Prevýšenie: 930 m 
Náročnosť: Celodenná túra pre zdatnejších turistov
Poznámka: Výstup je možné ukončiť v hornej stanici sedačkovej lanovky pod Soliskom a odviesť sa dole k Štrbskému plesu.
Zo Štrbského Plesa budeme vystupovať chodníkom Mlynickej doliny, kde asi po hodine chôdze sa nachádza nádherný vodopád Skok, viditeľný už od Štrbského plesa. Začneme stúpať na terasu nas vodopádom, ktorá je v letnom období skrášľovaná množstvom vysokohorských kvetín. Pomerne pohodlne sa dostaneme k záverečnej moréne doliny, nad ktorou leží nádherné Capie pleso (2225m). Od jazera vystúpime serpentínami do sedla Bystrá lávka (2300m), ktorá je z oboch strán zabezpečená reťazami. Odtiaľ zídeme do Furkotskej doliny, kde sa nachádzajú dve Wahlenbergove plesá. Od nich zostúpime k Štrbskému plesu, alebo sa vrátime k chate pod Soliskom a odtiaľ sedačkovou lanovkou dole. Túto túru môžete absolvovať s horským sprievodcom, čo Váš zážitok z krásnej prírody umocní. 
Túto trasu pre Vás pripravil Marcel Kubinský: marcel@kubinsky.sk

 

Bystrá lávka

Štrbské Pleso – Kôprovský štít (2363 m) a späť (Vysoké Tatry)

Trasa: Štrbské Pleso – Nad Popradským plesom - Hincovo pleso - Vyšné Kôprovské sedlo – Kôprovský štít
Predpokladané trvanie túry: 4-5 hodín výstup, 3-4 hodiny zostup (spolu: 7-9 hodín)
Prevýšenie: 1 168 m 
Náročnosť: Celodenná túra pre zdatnejších turistov
Poznámka: Výstup je možné zahájiť aj zo zastávky TEŽ Popradské pleso.
Z centra Štrbského Plesa sa postupne napojíme na trasu Tatranskej magistrály a vystúpime chodníkom popod masív Patrie s nádhernou tatranskou panorámou, k odbočke
do Mengusovskej doliny. Možná je krátka prestávka na jednej z dvoch chát pri Popradskom plese. Chodník v Mengusovskej doline nás privedie k ďalšej perle tohto územia, k Veľkému Hincovému plesu. Je to najväčšie a najhlbšie karové jazero v slovenskej časti Vysokých Tatier s plochou 20 ha a hĺbkou 50 m. Od jazera vystúpime serpentínami do Vyšného Kôprovského sedla a odtiaľ na vrchol Kôprovského štítu. Výhľad ponúka neobyčajnú, pravú tatranskú scenériu a určite stojí za to ho navštíviť. Na spiatočnej ceste možnosť občerstvenia pri Popradskom plese.
Túto trasu pre Vás pripravili Dušan Burian; Marcel Kubinský: dusanbur@gmail.commarcel@kubinsky.sk
 

Kôprovský štít

Končistá 2537 m.n.m. (Vysoké Tatry)

Končistá je najvyšší vrchol v južnej rázsoche hlavného hrebeňa Vysokých Tatier, ktorý vystupuje z Popradského Ľadového štítu. Hrebeň Končistej oddeľuje Batizovskú dolinu od Štôlskej doliny (NPR). Na vrchole Končistej sa nachádza skalný útvar – Jármayho stôl alebo Nákova. V roku 2019 po údere bleskom sa skalný útvar rozpadol a na vrchole ostali už len asi dve tretiny skalného útvaru. Oddelený zbytok leží v žľabe pod vrcholom. Z vrcholu Končistej je krásny kruhový výhľad do Batizovskej doliny, na Gerlachovský štít, do Dračej a Mengusovskej doliny. 
Trasa:  Sliezsky dom (1670m.n.m) – Batizovské pleso ( 1884 m.n.m) – Končistá (2537m.n.m.) a späť na Sliezsky dom (2. zostupový variant cez Lúčne sedlo ( 2168 m.n.m.) – Tupá ( 2285 m.n.m.) – sedlo pod Ostrvou (1984 m.n.m.) – Popradské pleso – zástavka TEŽ Popradské pleso (1250 m.n.m)
Predpokladané trvanie túry: výstup: 3-4 hodiny výstup, zostup: 2,5-3 hodiny, pri variante cez Tupú zostup 3 – 4 hodiny,
Náročnosť: stredne namáhavá túra v neznačenom teréne, prevýšenie 1100 m, celková dĺžka túry cca 15 km.
Poznámka: Časť túry vedie po Tatranskej magistrále (po Batizovské pleso a zostup zo sedla pod Ostrvou).Druhá časť je v neznačkovanom chodeckom teréne, výstup vyžaduje skúsenosti z celodenných túr s väčším prevýšením, ako napríklad výstup na Rysy, Jahňací štít, atď.Túra patrí k tým najkrajším v Tatrách, nakoľko z vrcholu je krásny výhľad a turista môže získať ďalšie skúsenosti pri pohybe mimo značených chodníkov.
Túto túru pre Vás pripravil:  Milan Tomaškovič – Ždiaran, email: zdiaran288@gmail.com

 

Končistá

Východná Vysoká 2429 m n.m. (Vysoké Tatry)

Trasa: Tatranská Polianka – Sliezsky dom – Poľský hrebeň – Východná Vysoká a späť 
Predpokladané trvanie túry: 4 - 5 hodín výstup, 3 - 4 hodiny zostup (spolu: 8 - 9 hodín)
Prevýšenie: 1434 m 
Náročnosť: Celodenná túra pre fyzicky zdatných turistov. Na trase sú úseky zaistené reťazami, kde je potrebné použiť aj ruky.
Poznámka: Túru je možné začať aj v Tatranských Zruboch, Novom alebo Starom Smokovci.
Z parkoviska v Tatranskej Polianke začneme stúpať popri Velickom potoku na Sliezsky dom, kde je možnosť občerstviť sa. Ďalej budeme pokračovať popri Velickom plese cez Večný dážď a ďalej sa ponad Velický vodopád dostaneme na terasu s názvom Kvetnica. Tu sa nám otvára Velická dolina. Ďalej budeme pokračovať popod masív Gerlachovského štítu a popri Dlhom plese do sedla Poľský hrebeň. Pod sedlom sa nachádza náročnejší úsek zaistený reťazami. Zo sedla nás čaká záverečný výstup na vrchol. Na tom to úseku je ešte jeden náročnejší úsek zaistený reťazami. Vrchol nám ponúka kruhový výhľad na všetky dominantné vrcholy Vysokých Tatier.
Túto trasu pre Vás pripravil Kračmer Peter, kracmer@skialpkrivan.sk
 

Východná Vysoká

Slavkovský štít 2452 m n.m. (Vysoké Tatry)

Trasa: Starý Smokovec – Slavkovská vyhliadka – Slavkovský nos – Slavkovský štít a späť
Predpokladané trvanie túry: 4-5 hodín výstup, 3-4 hodiny zostup (spolu: 8-9 hodín)
Prevýšenie: 1477 m 
Náročnosť: Celodenná túra pre fyzicky zdatných turistov.
Poznámka: Túru je možné začať aj na Hrebienku.
Výstup začína priamo v centre Starého Smokovca. Začneme mierne stúpať lesom k Piatim prameňom a ďalej smer Slavkovská vyhliadka. Tu sa nám ponúkajú prvé výhľady. Ďalej budeme pokračovať po skalnatom chodníkom v kosodrevine, ktorým vystúpame na Štrbavý hrebeň. Popod ktorý ide chodník cez Slavkovský nos až na vrchol Slavkovského štítu. Slavkovský štít je mohutný rozložitý masív, ktorý sa vypína nad Veľkou Studenou dolinou a Starým Smokovcom. Z vrcholu sa nám ponúkajú výhľady na celé Vysoké Tatry. Na juhu môžeme vidieť Nízke Tatry.
Túto trasu pre Vás pripravil Kračmer Peter, kracmer@skialpkrivan.sk
 
 

Slavkovský štít

Hrebienok - Zbojnícka chata (1960m) a späť (Vysoké Tatry)

Trasa: Hrebienok-Reinerova chata-Zbojnícka chata-Hrebienok
Predpokladané trvanie túry: 3-4 hodiny výstup, 2-3 hodiny zostup (spolu: 5-8 hodín)
Prevýšenie: 780 m 
Náročnosť: Mierne namáhavý výstup pre stredne zdatných turistov
Poznámka: Možnosť využitia pozemnej lanovky zo Starého Smokovca na Hrebienok a späť (nie je započítaná v cene)
Z Hrebienka vystupujeme po miernom chodníku, Tatranskou magistrálou k Starolesnianskej poľane, kde sa nachádza Reinerova útulňa, ktorá je najstaršou chatou na slovenskej strane Tatier. Od  chaty pokračujeme miernym stúpaním Veľkou Studenou dolinou k Veverkovmu vodopádu, neskôr prechádzame potok za miestom zvaným "Ohnisko". To sme prakticky v strede doliny a začíname stúpať do "Brány" v niekoľkých serpentínach. Za Bránou musíme prekonať ešte jeden výšvih k Vareškovému plesu a po krátkom čase prichádzame k Dlhému plesu, odkiaľ už vidíme Zbojnícku chatu (1960 m). Po občerstvení na chate alebo v jej okolí sa pozrieme záver doliny s množstvom plies a vrátime sa späť tou istou trasou. Upozornenie: Trasa je v dvoch úsekoch zabezpečená reťazmi.
Túto trasu pre Vás pripravil Kubinský Marcel, marcel@kubinsky.sk
 

Zbojnícka chata Veľká studená dolina

Starý Smokovec - Téryho chata (2015m) a späť (Vysoké Tatry)

Trasa: Starý Smokovec-Hrebienok-Zamkovského chata-Téryho chata-Zamkovského chata-Hrebienok-Starý Smokovec 
Predpokladané trvanie túry: 3-4 hodiny výstup, 2-3 hodiny zostup (spolu: 5-8 hodín)
Prevýšenie: 1 005 m 
Náročnosť: Mierne namáhavý výstup pre stredne zdatných turistov
Poznámka: Možnosť využitia pozemnej lanovky zo Starého Smokovca na Hrebienok a späť (nie je započítaná v cene)
Z centra Starého Smokovca vystupujeme lesným chodníkom popri pozemnej lanovke, alebo sa vezieme ňou na Hrebienok. Odtiaľ zostúpime k Studenovodským vodopádom, okolo nich prídeme k najstaršej slovenskej tatranskej Reinerovej chate, odtiaľ sa po malej prestávke vydáme sokolo obrovského vodopádu k Zamkovského chate. Od  chaty pokračujeme miernymi serpentínami Malou Studenou dolinou po kraji potoka. V strede doliny začneme stúpať do Veľkého hangu cez sutinové úbočie s množstvom serpentín. Pod Žltou stenou nastúpime do malého hangu a po krátkom čase prichádzame k Téryho chate (2015 m). Po občerstvení sa pozrieme na kotlinu Piatich Spišských plies a vrátime sa späť tou istou trasou.
Túto trasu pre Vás pripravil Kubinský Marcel, marcel@kubinsky.sk
 

Téryho chata Malá studená dolina

Malá studená dolina - Priečne sedlo - Veľká studená dolina (Vysoké Tatry)

Trasa: Starý Smokovec (Hrebienok) -  Zámkovského chata - Malá studená dolina - Priečne sedlo - Veľká studená dolina - Zbojnícka chata - Hrebienok (Starý Smokovec)
Predpokladané trvanie túry: 9-12 hodín 
Prevýšenie: 1 200 m 
Náročnosť: Namáhavý výstup pre stredne zdatných turistov, na trase je pomerne dlhá sekcia zabezpečená reťazami a oceľovými stupačkami.
Poznámka: Možnosť začiatku trasy v Starom Smokovci
Toto je pomerne dlhá a náročná túra cez Priečne sedlo, ale zato odmenou je krásna scenéria výhľadov spojená s prehliadkou dvoch najkrajších tatranských dolín. Počas výletu sa stretneme s rôznymi druhmi alpínskej kveteny a s vysokou pravdepodobnosťou uvidíme kamzíkov a svišťov. Táto trasa je krásna, ale extrémne fyzicky i psychicky náročná, preto je vhodná v sprievode horského sprievodcu.
Začiatok trasy je v Starom Smokovci (1000m), resp. na Hrebienku (1285m), najskôr prejdeme okolo Starolesnianskej poľany (1,300m), následne vstúpime do Malej studenej dolina doliny, prechádzajúc okolo Zámkovského chaty (1450m) a v strede doliny, po náročnom výstupe serpentínami na výrazný skalný prah, navštívime Téryho chatu (2015m). To je miesto na malé občerstvenie a načerpanie síl pred výstupom do sedla.
Prechádzajúc ponad päť spišských plies prídeme na rázcestie k Modrému pliesku (2250m), najvyššie položenému plesu vo Vysokých Tatrách. Následne nás bude čakať najväčšia výzva dňa a to je výstup do Priečneho sedla (2352m) po dlhom exponovanom úseku reťazí. Zo sedla zostúpime do Veľkej studenej doliny a okolo Sivých plies prídeme k Zbojníckej chate (1960m). Tu nás určite neminie občerstvenie a následne nás čaká pomerne príjemný zostup na Hrebienok, alebo až do Starého  Smokovca.
Túto trasu pre Vás pripravil Kubinský Marcel, marcel@kubinsky.sk
 

Priečne sedlo

Hrebienok - Prielom - Poľský hrebeň - Hrebienok (Vysoké Tatry)

Trasa: Hrebienok-Zbojnícka chata-Prielom- Poľský hrebeň-Sliezsky dom-Hrebienok
Predpokladané trvanie túry: 9-11 hodín
Prevýšenie: 1090 m 
Náročnosť: Pomerne namáhavý výstup pre zdatných turistov cez dve vysokohorské sedlá
Poznámka: Možnosť využitia pozemnej lanovky zo Starého Smokovca na Hrebienok a späť (nie je započítaná v cene)
Z Hrebienka (1255m) vystúpime Veľkou Studenou dolinou k Zbojníckej chate (1960 m). Po občerstvení na chate alebo v jej okolí sa vydáme k záveru doliny a vystúpime do sedla Prielom (2288m) v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Po náročnejšom zostupe reťazami do Zamrznutého kotla, vystúpime na hlavný hrebeň znova, do sedla Poľský hrebeň (2200m).  Po krátkom oddychu budeme zostupovať Velickou dolinou okolo Dhého a Velického plesa k horskému hotelu Sliezsky dom (1670m). Po výdatnom oddychu nás čaká už len návrat Tatranskou magistrálou na Hrebienok. Upozornenie: Trasa je zabezpečená v náročnejších úsekoch reťazami. Trasu je možné uskutočniť aj opačným smerom.
Túto trasu pre Vás pripravil Kubinský Marcel, marcel@kubinsky.sk
 

Prielom, Poľský hrebeň

Skalnaté pleso - Veľká Svisťovka - Zelené pleso (Vysoké Tatry)

Trasa: Tatranská Lomnica (Skalnaté pleso) – Veľká Svišťovka  – Chata pri Zelenom plese – Tatranská Lomnica
Predpokladané trvanie túry: 6 - 8 hodín)
Prevýšenie: (1260m) 370 m výstup, 1260 m zostup  
Náročnosť: Mierne namáhavý výstup pre zdatnejších turistov, na trase je jedno technické miesto zabezpečené reťazami, ale trasa je pomerne dlhá.
Poznámka: Spoznáme východnú oblasť Vysokých Tatier od Skalnatého plesa po Zelené pleso s možnosťou zastaviť sa na chate pri Zelenom plese. Na Trase sú nádherné výhľady na Vysoké a Belianske Tatry s rôznymi druhmi vegetácie. Z Tatranskej Lomnice vystúpime na Skalnaté pleso (1750m), ale pre zjednodušenie výstupu  môžeme použiť aj kabínkovú lanovku, čím ušetríme čas a energiu.Odtiaľ budeme pokračovať po Tatranskej magistrále na Veľkú Svišťovku (2038m), z ktorej je nádherný výhľad na Belianske Tatry a dolinu Zeleného plesa. Zo sedla pod Svišťovkou zostúpime serpentínami k Čiernemu plesu, odkiaľ je len na skok k chate pri Zelenom plese (1550 m.), kde sa môžeme zastaviť na výdatné občerstvenie. Posledným úsekom trasy je pohodlný zostup dolinou Kežmarskej bielej vody na autobusovú zastávku Biela Voda, alebo môžme ísť pešo až do Tatranskej Lomnice. Počas celého dňa sa potešíme pohľadom na žulové i vápencové končiare, spoznáme krásy vysokohorskej fauny a flóry s úžasným zastavením sa pri nádhernom amfiteátri záveru Doliny Zeleného plesa. 
Túto trasu pre Vás pripravil Marcel Kubinsky, marcel@kubinsky.sk

 

Skalnaté pleso - Veľká Svišťovka - Zelené pleso

Jahňací štít 2230 m n.m. (Vysoké Tatry)

Trasa: Kežmarská Biela voda – Šalviový prameň – Chata pri Zelenom plese – Jahňací štít a späť
Predpokladané trvanie túry: 4-5 hodín výstup, 3-4 hodiny zostup (spolu: 8-9 hodín)
Prevýšenie: 1365 m 
Náročnosť: Celodenná túra pre fyzicky zdatných turistov. Na trase sú úseky zaistené reťazami, kde je potrebné použiť aj ruky.
Poznámka: Túru je možné začať aj v Tatranských Matliaroch, alebo zvoliť inú prístupovú trasu. 
Z parkoviska na Kežmarske Bielej vode začneme pozvoľna stúpať po lesnej ceste dolinou Bielej vody Kežmarskej. Cez Šalviový prameň budeme pokračovať do doliny Zeleného plesa. Popri Zelenom potoku sa dostaneme na Chatu pri Zelenom plese, ktorá leží na brehu krásneho plesa. Panorámu záveru doliny dotvára Jastriabia veža. Na chate sa môžeme občerstviť pred výstupom, aj po ňom. Od chaty budeme pokračovať do Červenej doliny a popri Červenom a Belasom plese vystúpime do Kolového priechodu. Tu sú prvé náročnejšie úseky zaistené reťazami. Na vrchol to už nie je ďaleko, no terén je tu členitejší a náročnejší. Na viacerých miestach je výstup zaistený reťazami. Vrchol nám ponúka krásne výhľady na blízke Belianske Tatry, na severnú stranu Vysokých Tatier, do Poľska a taktiež na dominantný Lomnický štít.
Túto trasu pre Vás pripravil Kračmer Peter, kracmer@skialpkrivan.sk
 

Jahňací štít

Jahňací štít cez Kopské sedlo (Vysoké Tatry)

Trasa: Tatranská Kotlina - Chata Plesnivec - Veľké Biele pleso - Kopské sedlo - Jahňací štít - Chata pri Zelenom plese - Biela voda
Predpokladané trvanie túry: 5-7 hodín výstup, 5-6 hodín zostup (spolu: 10-13 hodín)
Prevýšenie: 1 470 m výstup, 1320m zostup, spolu 2790m 
Náročnosť: Namáhavý výstup pre zdatných turistov, miestami pohyb v 1 stupni medzinárodnej horolezeckej stupnice UIAA
Poznámka: Možnosť rozdelenia výstupu na dva dni. Prvý deň výstup na chatu Plesnivec, Chata pri Zelenom plese. Druhý deň výstup na štít a zostup.
Výstup začína z osady Tatranská Kotlina na chatu Plesnivec (1290m) v Belianských Tatrách po zelenej značke popod Bujačí vrch cez Rakúsku poľanu k Veľkému Bielemu plesu a následne do Kopského sedla (1778m): 2-2,5 hod . Odtiaľ  zo začiatku  SV neznačkovaným Jahňacím  hrebeňom cez Jahňací hrb (1924m), následne traverzom SZ steny popod vrchol štítu vylezieme  cca 100m pod vrcholom na žltý značkovaný chodník. Odtiaľ priamo na vrchol Jahňacieho štítu (2230m) 2-2,5 hod.
Zostup po žltej turistickej značke cez Kolové sedlo do Červenej dolinky a Chatu pri Zelenom plese a  k Šalviovému prameňu. Odtiaľ po modrej značke na autobusovú zastávku na Bielej vode.
Túto trasu pre Vás pripravil Hric Roman, hric.roman40@gmail.com
 

Chata Plesnivec - Jahňací štít

Zelené, Biele a Trojrohé pleso (Vysoké Tatry)

Trasa: Biela Voda – Biele pleso – Chata pri Zelenom plese – a späť na Bielu vodu
Predpokladané trvanie túry: 3-4 hodiny výstup, 2,5-3hodín zostup (spolu: 5-7 hodín)
Prevýšenie: 730 m 
Náročnosť: Mierne namáhavý výstup pre zdatnejších turistov, bez techických miest, ale trasa je pomerne dlhá
Poznámka: Spoznáme Zelené, Biele i Trojrohé pleso v jeden deň s možnosťou rôznych výhľadov a rôznych druhov vegetácie pod končiarmi dvoch rozdielnych pohorí.
Z Bielej vody vystúpime mierne k Šalviovmu prameňu (1,210 m.). Odtiaľ budeme pokračovať k Bielemu plesu do nadmorskej výšky 1 625 m., popod vápencové vrcholky Belianskych Tatier. Od bieleho plesa v nádhernej scenérii prejdeme k Trojrohému plesu. Posledným útočiskom pre nás bude horská chata pri Zelenom plese (1 550 m.), kde sa môžeme zastaviť na výdatné občerstvenie.
Počas celého dňa sa potešíme pohľadom na žulové i vápencové končiare, spoznáme krásy vysokohorskej fauny a flóry s úžasným zastavením sa pri nádhernom amfiteátri záveru Doliny Zeleného plesa. 
Túto trasu pre Vás pripravil Marcel Kubinsky, marcel@kubinsky.sk
 

Zelené, biele a trojrohé pleso

Ferrata HZS Tatranská Kotlina (Vysoké Tatry)

Trasa: Tatranská Kotlina - kameňolom 
Predpokladané trvanie túry: 1 - 2 hodiny
Prevýšenie: cca 400 m 
Náročnosť: Stredne náročná túra a ferraty vhodné pre turistov s primeranou fyzickou kondíciou. Výstupy sú po via ferratách, ktoré sú vedené v skalných stenách s technickými zariadeniami (oceľové laná, kramle, stupačky). Potrebná je ferratová výstroj (sedací úväz, prilba, tlmič pádov, rukavice), ktorú je možné si požičať na mieste. Vhodné aj pre deti od 10 rokov.
Poznámka: Prejdi s nami najstaršiu ferratu na Slovensku a zaži niečo nové!
Táto lokalita je vhodná aj na ferratové kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých.
Via Ferrata HZS v Tatranskej Kotline je najstaršou slovenskou via ferratou. Vybudovaná bola v roku 2004 Horskou záchrannou službou na výcvikové účely. Samotná ferrata je takmer čisto skalná s minimom umelých prvkov. Na celej trase sa nachádzajú iba dve kramle a tri stupačky. Ferrata sa nad stúpavým traverzom rozdvojuje. My absolvujeme obe varianty s náročnosťou C. Celkovo majú obe varianty cca 200 m. Na zostup použijeme zostupový chodník. Ferrata je vhodná na oboznámenie sa ferratami pre začiatočníkov. Pod dohľadom horského sprievodcu sa oboznámite s metodikou, výstrojom a postupom po ferrate.
Túto trasu pre Vás pripravil Kračmer Peter, kracmer@skialpkrivan.sk
 

Ferrata HZS Tatranská Kotlina

Via Ferrata Kyseľ (Slovenský raj)

Trasa: Čingov (Letanovský mlyn) – Veľký Kyseľ (roklina), návrat do miesta začiatku túry cez Kláštorisko
Predpokladané trvanie túry: 2,5 - 4 hodiny výstup (spolu 6-8 hodín)
Prevýšenie: 600 m
Náročnosť:  Stredne náročný výstup v najkrajšom úseku trasy je cesta zabezpečená technickými pomôckami (lanom - via ferrata), miestami lávky, , reťaze a rebríky .
Vstupné: platené správe Národnému parku za použitie via ferraty 5€/osoba
Poznámka: Horský sprievodca pri prechode roklinou (via ferraty) má so sebou lano a v prípade neistoty klienta ho pomocou lana istí. Prechod cez roklinu je tak pre menej skúsených turistov, alebo deti výrazne bezpečnejší. Neexistuje aj možnosť prejsť roklinu aj v zimných mesiacoch pretože tu platí sezónna uzávera v čase od 1.11.-14.6.bežného roka.
Začiatok túry je na Čignove (V letanovskom mlyne) po dohode so sprievodcom, kde sa zakrátkovchádza do rokliny. Celý čas vedie turistický chodník pozdĺž potoka, resp. nad ním. V najkrajších a najexponovanejších miestach je chodník zabezpečený lanom (nutnosť mať so sebou ferratový set). Tešiť sa môžete na vodopády, prechody ponad rieku a cez popadané stromy. Po dažďoch býva hladina potoka vyššia, na chodníku sa vyskytujú úseky s vyššou hladinou vody, preto je nehyhnutná kvalitná obuv, skaly sa môžu šmýkať a postup môže byť v nekvalitkej obuvi nekomfortný. 
Počet osôb na jedného horského sprievodcu max. 6 osôb.
Túto trasu pre Vás pripravil Marcel Kubinský - marcel@kubinsky.sk
 

Via ferrata Veľký Kyseľ - Slovenský raj

​Suchá Belá - roklina (Slovenský raj)

Trasa: Podlesok – Suchá Belá (roklina)
Predpokladané trvanie túry: 2-2,5 výstup (spolu 4-5 hodín)
Prevýšenie: 510 m
Náročnosť:  Stredne náročný výstup v niekoľkých úsekoch sú technické pomôcky lávky, kramle, reťaze a rebríky .
Vstupné: do národného parku 2€
Poznámka: Horský sprievodca pri prechode roklinou má so sebou lano a v prípade neistoty klienta ho pomocou lana istí. Prechod cez roklinu je tak pre menej skúsených turistov, alebo deti výrazne bezpečnejší. Existuje aj možnosť prejsť roklinu aj v zimných mesiacoch po dohode s horským sprievodcom, ktorý navrhne potrebný materiál.  
Začiatok túry je na Podlesku, kde sa po pár metroch vchádza do rokliny. Celý čas vedie turistický chodník pozdĺž potoka. V zúžených miestach sú drevené lávky a neskôr aj rebríky. Tešiť sa môžete na Misové vodopády, Korytový vodopád a Okienkový vodopád. Po dažďoch býva hladina potoka vyššia, na chodníku sa vyskytujú blatisté úseky a skaly sa môžu šmýkať, preto je potrebné vybaviť sa vyššími trekingovými nepremokavými topánkami s vibramovou podrážkou. 
Počet osôb na jedného horského sprievodcu v závislosti od ročného obdobia. Leto max. 15 osôb, zima max. 6 osôb.
Túto trasu pre Vás pripravili Svätojánsky Peter, Marcel Kubinský, svatojan@gmail.commarcel@kubinsky.sk
 

Suchá belá

Piecky - roklina (Slovenský raj)

Trasa: Hrabušická píla – Roklina Piecky - Hrabušická píla
Predpokladané trvanie túry: 2-2,5 výstup (spolu 4-5 hodín)
Prevýšenie: 460 m
Náročnosť: Stredne náročný výstup v niekoľkých úsekoch sú technické pomôcky drevené a oceľové lávky a rebríky.
Poznámka: Jedná sa o pomerne málo navštevovanú roklinu v Slovenskom raji, ktorú zvládnu aj menej zdatní turisti, alebo deti. Horský sprievodca pri prechode roklinou má so sebou lano a v prípade neistoty klienta ho pomocou lana istí. Je možné roklinou prejsť aj v zimnom období s potrebným vybavením, horský sprievodca Vám navrhne potrebný materiál.  
Začiatok túry je na parkovisku v Hrabušickej píle, kde sa po chvíli vchádza do rokliny. Celý čas vedie turistický chodník pozdĺž potoka. V zúžených miestach sú drevené a oceľové lávky a niekoľkých prípadoch kolmé rebríky. Tešiť sa môžete na Veľký a Terasový vodopád, ktoré sú najkrajšie v daždivom počasí, alebo na jar. V daždivom období býva hladina potoka vyššia, je potrebné chodník po vode prechádzať, čo si vyžaduje značnú dávku opatrnosti a nepremokavú turistickú obuv.
Počet osôb na jedného horského sprievodcu v závislosti od ročného obdobia. V lete je to spravidla do 15 osôb, v zime max. 6 osôb. Vstupné do národného parku 2€ 
Túto trasu pre Vás pripravil Marcel Kubinský, marcel@kubinsky.sk 

 

Roklina Piecky

Veľký Sokol - roklina (Slovenský raj)

Trasa: Sokol ústie rokliny – Roklina Veľký Sokol a späť
Predpokladané trvanie túry: 3-3,5 výstup (6-7 hodín celkovo)
Prevýšenie: 510 m
Náročnosť: Stredne náročný výstup, v niekoľkých úsekoch sú technické pomôcky drevené a oceľové lávky a rebríky.
Vstupné: do národného parku 2€
Poznámka: Jedná sa o málo navštevovanú roklinu v Slovenskom raji, kde je takmer nedotknutá divočina. Počas prechodu roklinou je potrebné často prekračovať potok a popadané stromy, staré vlhké kmene ležia v potoku, po ktorých sa chodí, čo je náročné a človek pritom musí byť veľmi opatrný. Aj napriek tomu zvládnu túru aj menej zdatní turisti, alebo deti. Horský sprievodca pri prechode roklinou má so sebou lano a v prípade neistoty klienta ho pomocou lana istí. Je možné roklinou prejsť aj v zimnom období, kedy je potok zamrznutý a vodopády sú premenené na ľadové skulptúry. V sprievode horského sprievodcu bude Vaša túra bezpečná a hodnotná. 
Roklinu je možné prejsť aj v daždivom počasí, ale hladina potoka býva vyššia, je potrebné chodník často po vode prechádzať, čo si vyžaduje značnú dávku opatrnosti a nepremokavú turistickú obuv.
Počet osôb na jedného horského sprievodcu v závislosti od ročného obdobia. Leto max. 15 osôb, zima max. 6 osôb.
Túto trasu pre Vás pripravil Marcel Kubinský, marcel@kubinsky.sk
 

 

Veľký Sokol roklina

Zejmarská roklina (Slovenský raj)

Trasa: Dedinky – Zejmarská roklina – Geravy - Dedinky
Predpokladané trvanie túry: 3-5 hodín
Prevýšenie: 340 m
Náročnosť:  Mierne náročný výlet, vhodný na úvodnú túru s deťmi, v niekoľkých úsekoch sú technické pomôcky: oceľové lávky a rebríky.
Vstupné: do národného parku 2€
Poznámka: Jedná sa o pomerne často navštevovanú roklinu v Slovenskom raji, jedinú roklinu s rebríkmi z južnej strany, ktorá je najkratšia, ale za to v krásnom prostredí. Od miesta štartu musíme prejsť do osady Mlynky – Biele vody, kde začína samotná roklina. Miernym stúpaním sa dostaneme pod Nálepkov vodopád, okolo ktorého prejdeme po rebríku a postupne sa dostaneme na poľanu Geravy, kde je možnosť občerstvenia v bufete alebo v reštaurácii. Po oddychu sa vrátime do Dediniek lesným chodníkom. Roklinou je možné prejsť aj v zimnom období kedy je potok zamrznutý a vodopády sú premenené na ľadové skulptúry. V sprievode horského sprievodcu bude Vaša túra bezpečná a hodnotná. V prípade, že máte ešte dostatok času, je možné výlet spojiť s návštevou Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorá je na zozname prírodného dedičstva UNESCO. 
Počet osôb na jedného horského sprievodcu v závislosti od ročného obdobia. Leto max. 15 osôb, zima max. 6 osôb.
Túto trasu pre Vás pripravil Marcel Kubinský, marcel@kubinsky.sk
 

Zejmarská roklina (Slovenský raj)

Prielom Hornádu (Slovenský raj)

Trasa: Podlesok - Letanovský mlyn - Tomášovský výhľad - Čingov
Predpokladané trvanie túry: 5-6 hodín spolu
Prevýšenie: 450 m 
Náročnosť: Nenáročný výstup pre mierne zdatných turistov, ale bez strachu z výšky na technických pomôckach na trase 
Poznámka: Možnosť začiatku trasy aj z opačnej strany, res. vytvoriť okruh
Túra sa začína od vstupnej brány do Slovenského raja zo severnej strany (550m) prakticky po rovine krajom lesa k vstupu rieky Hornád do rokliny (Hrdlo hornádu), odtiaľ po prúde rieky lesom a po oceľových stupačkách do prvej tretiny trasy, kde sa začína Kláštorná roklina, ktorá stúpa na Kláštorisko. My ale pokračujeme chodníkom k Letanovskému mlynu (535m) a odtiaľ po rieke pod Tomašovský výhľad (640m), kam sa dostaneme výrazným stúpaním, ale odmenou nám za námahu bude nádherný výhľad na celý Slovenský raj. Čaká nás len záverečná časť trasy na Čingov (505m).
Túto trasu pre Vás pripravil Kubinský Marcel, marcel@kubinsky.sk
 

Prielom Hornádu

Trangoška - Ďumbier (2043) - Srdiečko (Nízke Tatry)

Trasa: Trangoška (1100) – Ďumbier (2043) – Chopok - Krížske sedlo - sedlo Príslop – Srdiečko (1210)
Predpokladané trvanie túry: 8,5 hodiny
Prevýšenie: 1 526m
Náročnosť: Technicky nenáročný výstup pre stredne zdatných turistov
Poznámka: Túra sa začína na parkovisku na Trangoške (1100m). Vydáme sa po zelenej turistickej značke, po 45 minútach prejdeme popri odbočke na Jaskyňu mŕtvych netopierov, o chvíľu nato uvidíme ponor Halašova Jama a po ďalšej hodine šliapania dosiahneme Chatu M.R.Štefánika pod Ďumbierom (1746m). Po ďalšej hodine sa dostaneme cez Krúpovo sedlo na Ďumbier, najvyšší vrch Nízkych Tatier. Odtiaľto začína najkrajšia časť túry, hrebeň Nízkych Tatier, pričom po pravej strane sa nám otvárajú výhľady na Západné a Vysoké Tatry, po ľavej ruke sú to vrcholy Gápľov - najbližšie k nám - a v diaľke je to Poľana a Veporské vrchy. Po vysokohorskom chodníku dláždenom veľkými kameňmi prejdeme na Chopok, možnosť občerstvenia na Kamennej chate. Odtiaľto je pri nepriaznivom počasí možný aj najľahší únik z hrebeňa do doliny. My pokračujeme po červenej značke cez sedlo Poľany do Krížskeho sedla, odkiaľ začneme pomedzi kosodrevinu a čučoriedie schádzať do sedla Príslop, pričom tentoraz pred sebou vidíme bočný hrebeň tvorený vrcholmi Mesiačika, Baby a Pálenice, ktorý spadá do sedla Príslop, kam aj my mierime. Nasleduje traverz na Kosodrevinu (1500m) a krátky zostup na Srdiečko.
Túto trasu pre Vás pripravil Trajčík Peter, pampo@centrum.sk
 

Ďumbier

Chata Gader – Tlstá – Ostrá – Chata Gader (Veľká Fatra)

Trasa: Chata Gader (515) – Tlstá (1373) – Ostrá (1247) – Muráň – Chata Gader
Predpokladané trvanie túry: 6 hodín
Prevýšenie: 1 085m
Náročnosť: Technicky nenáročný výstup pre stredne zdatných turistov
Poznámka: Jedná sa o jednu z najkrajších jednodňových túr na Slovensku. Stredne náročná túra začína nad obcou Blatnica, pri Konskom dole (515). Lesným chodníkom bukovým lesom po modrej turistickej značke dosiahneme vrchol Tlstej. Odtiaľ nás kamenistý chodník hrebeňom tvoreným vápencovými a dolomitickými horninami dovedie cez Ľubenú na Zadnú Ostrú a Ostrú. Chodník lemujú ostré zrázy. Vo vrcholovej časti túry sa nám otvárajú krásne výhľady na Turčiansku kotlinu a Malú Fatru, lemované bralami masívu Muráňa a Ostrej. Po žltej turistickej značke klesneme na Muráň a dolinou sa vrátime späť ku chate Gader.
Túto trasu pre Vás pripravil Trajčík Peter, pampo@centrum.sk
 

Tlstá a Ostrá

Ferraty Dve veže (Veľká Fatra)

Trasa: Nižná Revúca – Dve veže 
Predpokladané trvanie túry: 3-4 hodiny
Prevýšenie: cca 400 m 
Náročnosť: Stredne náročná túra a ferraty vhodné pre turistov s primeranou fyzickou kondíciou. Výstupy sú po via ferratách, ktoré sú vedené v skalných stenách s technickými zariadeniami (oceľové laná, kramle, stupačky, lanové mosty). Potrebná je ferratová výstroj (sedací úväz, prilba, tlmič pádov, rukavice), ktorú je možné si požičať na mieste. Vhodné aj pre deti od 10 rokov.
Poznámka: Prejdi s nami najnovšie ferraty na Slovensku a zaži niečo nové!
Táto lokalita je vhodná aj na ferratové kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých. Ferrata Dve veže je najmladšia ferrata vybudovaná na Slovensku. Oficiálne bola otvorená 14.9.2019. Nejedná sa o jednu ferratu ale o malý ferratový park, kde sa nachádza viacero kratších, športových ferrát. Ferrata sa nachádza pred obcou Liptovské Revúce po pravej strane v Národnom parku Veľká Fatra. Nájdete ju v oblasti, ktorú miestni zvyknú nazývať „Zahorovo“.
Na ferrate Dve veže je spolu 9 kratších ferrát, ktoré podľa Schallovej stupnice dosahujú najťažšiu náročnosť C/D – stredne ťažké. Tieto ferraty nie sú vhodné pre deti do 10 rokov. Celkovo je na ferrate 380 metrov oceľových lán, množstvo stúpačiek a dve lanové premostenia. Jednotlivé varianty via ferratových ciest sú označené názvom a náročnosťou.
Z najvyššieho bodu ferraty sa Vám ponúkajú krásne výhľady na okolité vrchy Nízkych Tatier (Končitá, Malý Zvolen, Čierna Hora), Veľkej Fatry (Krížna, Frčkov) a tiež na Národné parky Veľká Fatra a Nízke Tatry, ktoré oddeľuje rieka Revúca.
Stručné informácie o Ferrate Dve veže:
- Nadmorská výška - cca 800 m.n.m
- Prevýšenie jednotlivých ciest - od 20 m do 70 m
- Pôvod - skala je vápencového pôvodu
- Rozloženie - ferrata pozostáva z 3 skalných veží - jednej menšej a 2 dominantných, veže sú prepojené lanovými mostami (lanové kone)
- Možnosť zostupu – z dvoch veží vedie zostupový chodník na začiatok ferrát
- Obťažnosť ferratových trás - trasy sú rozdelené na ľahšie a náročnejšie, podľa stupňov B, C, a C/D
 Súčasťou ferraty je aj náučný chodník s informačnými panelmi, plný zaujímavostí o miestnej faune a flóre, lesníctve, ako aj o pohybe na ferrate
K ferrate vedie prístupový chodník, na ktorom sú umiestnené aj informačné panely.
Sezónna uzávera: 1.1. – 30.4.
Túto trasu pre Vás pripravil Kračmer Peter, kracmer@skialpkrivan.sk

 

Ferraty Dve veže

Hlavný hrebeň Malej Fatry (Malá Fatra)

Trasa: Vrátna - Veľký Kriváň - Chleb - Poludňový grúň - Stoh - Štefanová
Predpokladané trvanie túry: 6,5-8 hodín - 10 hodín (bez lanovky)
Prevýšenie: 800 m (1590m bez lanovky)
Náročnosť: Mierne namáhavá túra pre pomerne zdatných turistov, bez techických miest, ale trasa je pomerne dlhá, hlavne ak si vyberiete trasu bez použitia lanovky. 
Poznámka: Spoznáme krásy Malej Fatry s výstupom na najvyššie vrcholy hlavného hrebeňa. Začiatok trasy je vo Vrátnej doline s použitím kabínkovej lanovky, kedy môžeme ušetriť 760 výškových metrov výstupu. Zo Snilovského sedla (1530m) nás čaká výstup na najvyšší vrchol Malej Fatry Veľký Kriváň (1709m). Po krásnom panoramatickom výhľade z vrchola sa vrátime do Snilovského sedla a vystúpime postupne na ďalšie vrcholy hlavného hrebeňa: Chleb (1647m), Steny (1628m), Poludňový grúň (1460m) a po zostupe do Stohového sedla (1225m) nás čaká náročné stúpanie na Stoh (1608m), z ktorého je krásny výhľad na východnú časť Malej Fatry.
Odtiaľ už len klesanie do sedla Medziholie (1175m) a zostup do Štefanovej (630m), malebnej dedinky, kde nás čaká vytúžené občerstvenie. 
Túto trasu pre Vás pripravil Marcel Kubinsky, marcel@kubinsky.sk
 

Malá Fatra hrebeň

Jánošíkove diery - Veľký, Malý Rozsutec - Štefanová (Malá Fatra)

Trasa: Terchová Biely potok - Nové diery - Podžiar - Horné diery - sedlo Medzirozsutce - Veľký, Malý Rozsutec - sedlo Medziholie -  Štefanová
Predpokladané trvanie túry: 7 - 8 hodín + 1 hodina Malý Rozsutec naviac 
Prevýšenie: 1200m + 140m Malý Rozsutec
Náročnosť: Mierne namáhavá túra pre pomerne zdatných turistov, s techickými pomôckami na viacerých miestach miest (oceľové rebríky a stupačky, reťaze), trasa je pomerne dlhá, ale veľmi rôznorodá. 
Poznámka: Spoznáme krásy roklín Malej Fatry s výstupom na najkrajší vrchol hrebeňa Veľký Rozsutec (1610m). Začiatok trasy je na parkovisku Biely potok (570m) pri Terchovej, odtiaľ pohodlne proti prúdu potoka prejdeme v Malej Fatre krásnu tiesňavu "Diery" pomenovanú po rodákovi z Terchovej, Jánošíkovi. Postupne prejdeme Dolné, Nové a Horné diery, pričom sa zastavíme v sedle Podžiar (700m). Po občerstvení sa vydáme do Horných dier a oddýchneme si v sedle Medzirozsutce (1200m). Ak máte veľa síl, je možné si "odskočiť na Malý Rozsutec (1344m) a po návrate do sedla sa vydáme na stúpajúcu cestu smerom na Veľký Rozsutec (1610m). Z vrcholu zostúpime strmo do sedla Medziholie (1175m) a následne, o čosi pohodlnejšie do krásnej dedinky Štefanovej (630m), kde sa určite bude kde občerstviť. 
Túto trasu pre Vás pripravil Marcel Kubinsky, marcel@kubinsky.sk
 

Jánošíkove diery, Veľký a Malý Rozsutec

Ferrata HZS na Martinské hole (Lúčanská Malá Fatra)

Trasa: Martin, Stráne - Ferrata HZS - Martinské hole – Martin, Stráne 
Predpokladané trvanie túry: 3 - 4 hodiny výstup, 1,5 - 2 hodiny zostup (spolu: 5 - 6 hodín)
Prevýšenie: 800 m 
Náročnosť: Stredne náročná túra a ferrata vhodná pre turistov s primeranou fyzickou kondíciou. Väčšia časť trasy pri výstupe je via ferrata, ktorá vedie roklinou s technickými zariadeniami (oceľové laná, kramle, stupačky, rebrík, lanové mosty). Potrebná je ferratová výstroj (sedací úväz, prilba, tlmič pádov, rukavice), ktorú je možné si požičať na mieste. Vhodné aj pre deti od 10 rokov.
Poznámka: Prejdi s nami prvú slovenskú ferratu a zaži niečo nové!
Túra začína pri konečnej zastávke MHD v Martine, časť Stráne (500 m. n. m) odkiaľ budeme pokračovať po spevnenej cesta (červená značka) až do koryta Mlynského potoka, ktorý je nazývaný aj Pivovarský potok. Tu sa dostávame na spodná časť výstupu, ktorá je obojsmerná končí pri 4. informačnom paneli vo výške 940 m n. m. Na tomto úseku sú 3 informačné panely, 4 oddychové miesta s lavičkami a potok je 7 krát premostený. Oblečieme sa do výstroje a budeme pokračovať hornou časťou, samotná Ferrata HZS, ktorá sa používa len na výstup. Popri aj ponad potok budeme stúpať až pod vodopády, kde sa trasa rozdvojuje. Rovno pokračuje ľahší variant B a vpravo vedie ťažší variant C. Oba varianty sa spoja pri kríži a výstupovej knihe. Ďalej pokračujeme na Bazovú 1245 m n.m., kde sa chodník napojí na lesnú cestu, ktorá vedie na Martinské hole. Na hornom úseku sú 2 informačné panely, 4 oddychové miesta s lavičkami, potok je 3 krát premostený a 2 lanové mosty. Celkovo je na ferrate použitých 428 m oceľových lán, 170 istiacich bodov, 90 stúpačiek a 1 rebrík.
Na Martinských holiach je možnosť občerstviť sa na Chate Pirmanka alebo na Starej chate. Následne sa vydáme na zostup po žltej značke, ktorá nás dovedie späť. V letnej sezóne je na Martinských holiach možnosť požičať si terénne kolobežky a zažiť tak zjazd po lesnej ceste na Stráne.
Túru je možné absolvovať aj v zimnom období, no podľa aktuálnych podmienok doplníme výstroj o mačky prípadne aj čakan. Sezónne uzávery: 15.9. – 31.10. a 15.4. – 31.5.
Túto trasu pre Vás pripravil Kračmer Peter, kracmer@skialpkrivan.sk

 

Ferrata HZS na Martinské hole

Tri Koruny 982 m (Pieniny)

Trasa: Červený Kláštor, Sromowce Nižne - Tri Koruny
Predpokladané trvanie túry: 2-2,5 výstup (spolu 4-5 hodín)
Prevýšenie: 500 m
Náročnosť:  Stredne náročný výstup v niekoľkých úsekoch dosť strmý.
Poznámka: Na vrcholovú časť vedie chodník cez vyhliadkovú plošinu. Vstup na plošinu je spoplatnený!
Poznámka: Začiatok túry je v Červenom Kláštore, kde je jediný most pre turistov medzi SR a Poľskom, po ktorom sa dostaneme do susediacej dediny Sromowce Nižne. Cez túto rázovitú goralskú obec prechádzame na koniec, kde je náučný pavilón Pieninského národného parku. Tu začína turistický chodník vedúci okolo salašov, kde je možnosť vyskúšať miestne produkty ponúkané priamo bačom zo salaša. Po približne 30 min chôdze začína strmý úsek, ktorý končí v Preleczi Szopka nachádzajúcom sa v hlavnom hrebeni Pienin. Po hrebeni sa pokračuje na vrchol Okrúhlice – Troch Korún.  Návrat je možný po tej istej trase alebo približne rovnako dlho trvajúcim zostupom cez poľanu Kosarzyska.
Túto trasu pre Vás pripravil Svätojánsky Peter, svatojan@gmail.com
 

Tri koruny

Náučné prírodovedné túry pre školské skupiny

Trasa: Je možné trasu prispôsobiť miestu pobytu, veľkosti a fyzickej zdatnosti skupiny, 
Predpokladané trvanie túry: od 3-4 hodiny až po 10-12 hodín
Prevýšenie: voliteľné 
Náročnosť: Od mierne namáhavých výstup až po veľmi náročné zdatných turistov
Poznámka: Sme pripravení pre Vás pripraviť túry pre školské skupiny pre rôzny vek, v rôznom stupni náročnosti po fyzickej i obsahovej stránke. Je možné výklad počas túry zamerať na enviromentálne témy, faunu a flóru Tatier, ochranu prírody, pozorovanie zveri a vtáctva v horských oblastiach, geomorfológiu a horotvorný proces, atď.
Medzi nami sú horskí záchranári, inštruktori rôznych športov a inštruktori a hodnotitelia Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu, ktorí dokážu študentom pomôcť pri tvorbe a zabezpečení expedícií v horách na všetkých úrovniach doma i v zahraničí.
Túto trasu pre Vás pripravil Kubinský Marcel, marcel@kubinsky.sk
 

Školské akcie

Ferraty na Skalke (Kremnické vrchy)

Trasa: Skalka centrálne parkovisko – Skalka vyhliadka – Ferraty na Skalke 
Predpokladané trvanie túry: 3-4 hodiny
Prevýšenie: cca 400 m 
Náročnosť: Stredne náročná túra a ferraty vhodné pre turistov s primeranou fyzickou kondíciou. Výstupy sú po via ferratách, ktoré sú vedené v skalných stenách a roklinách s technickými zariadeniami (oceľové laná, kramle, stupačky, lanové mosty). Potrebná je ferratová výstroj (sedací úväz, prilba, tlmič pádov, rukavice), ktorú je možné si požičať na mieste. Vhodné aj pre deti od 10 rokov.
Poznámka: Prejdi s nami najdlhší lanový most v strednej Európe a zaži niečo nové!
Táto lokalita je vhodná aj na ferratové kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých. Spolu s horským sprievodcom prejdete tieto ferraty a nové adrenalínové atrakcie:

  • Prejdete najdlhší visutý via ferratový most na Slovensku, ktorý je dlhý 80 metrov a visí medzi bralami miestami až 45 metrov nad terénom. Tento lanový most je skutočne unikátny, keďže sa jedná o najdlhší lanový most v strednej Európe.
  • Jánošíková diera - náročnosť podľa Schallovej stupnice je A/B, dĺžka je 30 m a prevýšenie 5 m. Množstvo kramlí na stúpanie a jej malá dĺžka a prevýšenie sú stvorené pre vyskúšanie si ferratovej výstroje a pre deti.
  • Zostupovka – náročnosť A/B, prevýšenie 70 m, dĺžka 150m,. Používa sa na zostup pod ferraty, je tu aj lanový most.
  • Trubačova veža - ľahká B. Začiatok má spoločný s Komínom. Po chvíli trasa vedie doprava na vežu s krížom. Pred záverom je lanový most.
  • Komín - stredne ťažká ferrata C. Má viacero variant ako napr. 8 m dlhá vetva: Kominárska. Celkové prevýšenie je 85 m a dĺžka 110 m.
  • Zdatnejší môžu prejsť aj lanovú sieť, ktorá je realizovaná na mieste, kde sa vystupuje z mosta. Je vertikálna a padá do hĺbky 37 metrov. Je tiež jediná svojho druhu na Slovensku. Jej náročnosť je D.
  • Výzva - zatiaľ najťažšia ferrata na Slovensku s obťažnosťou E. Extrémne ťažká ferrata s prevýšením 60 m a dĺžkou 70 m. Previsnutá je 4 m. Je určená len pre skúsených ferratistov.

Sezónna uzávera: 1.1. – 31.5.
Túto trasu pre Vás pripravil Kračmer Peter, kracmer@skialpkrivan.sk

 

Ferraty na Skalke

Treky - Manaslu, Dhaulágiri, Mera peak (Himaláje)

Trek okolo MANASLU
Tento trek je jeden z najkrajších v Himalájach. Jeho výhodou je, že je podstatne menej frekventovaný ako známe supertreky k Everestu alebo okolo Annapurien. Trek začína v tropickom pralese údolia rieky Marshyangdi vo výške cca 500 m.n.m., v údolí nepálskeho etnika Gorkha. Trek pozvoľna stúpa etnicky aj geograficky pestrou krajinou až pod základný tábor pod horou Manaslu (8. najvyšší vrchol sveta). Krásny zelený prales cestou vystriedajú horské dedinky s etnikom Šerpov a Tibeťanov. Cestou spravíme odbočku do málo známeho údolia TSUM pod masívom Ganesh Himal, kde sa zastavil čas pred mnohými stáročiami. Za dedinkou Samdo prekročíme sedlo Larke s výškou tesne nad 5000m a zostúpime k dedinke Dharapani, ktorá je začiatkom treku okolo susedných Annapurien. Celý trek okolo posvätného Manaslu je krásnou návštevou buddhistickej histórie a miestneho folklóru. Ponúka spektakulárne výhľady a príjemnú pomalú aklimatizáciu naprieč všetkými horskými pásmami. Manaslu trek nepatrí medzi náročné, zvládnu ho priemerne zdatní turisti. Aklimatizácia prebieha pomaly a kvalitne. Ubytovanie je v priebehu celého treku v turistických lodgiach základného nepálskeho štandardu. Ubytovanie v Káthmandú v hoteli európskeho štandardu. Po skončení treku spoznáme historické buddhistické a hinduistické pamiatky v Káthmandskom údolí a vychutnáme zaslúžený odpočinok. Celý trek (odlet/prílet) je v trvaní 21 dní.

Trek OKOLO DHAULÁGIRI
Pomerne menej známy, ale prenádherný, náročnejší trek okolo osemtisícovej DHAULÁGHIRI pre tých skúsenejších, ktorí sa nezľaknú trekkingovej výzvy. Na tomto treku budeme spať v dedinských lodgiach i v stanoch. Sprevádzať nás budú miestni sprievodca i nosiči s kempingovou výbavou. Vystriedame niekoľko vegetačných pásiem, od subtropického pralesa po ľadovcový terén. Vyrazíme údolím rieky Mayandi, nastúpame cez romantické autentické dedinky pod západnú stenu Dhaulághiri. Navštívime základný tábor Dhaulághiri pod jej severnou stenou a najväčšou výzvou treku bude prechod sedla French pass vo výške okolo 5300 mnm s následným prekročeníkm Hidden Valley do najhlbšieho údolia sveta Kali Gandaki medzi Annapurnou a Dhaulághiri. Jeho prevýšenie oproti osemtisícovým vrcholom je 7 tisíc metrov! Návrat buď busom z Tatopani do Pokhary alebo letecky z mestečka Jomsom do Káthmandu. Trek okolo Dhaulághiri patrí medzi náročné, predpokladá predchádzajúce trekové skúsenosti z vyšších nadmorských výšok. Takisto skúsenosti zo spania v stane v divočine a vyššia psychická odolnosť. Ubytovanie je v priebehu treku v turistických lodgiach základného nepálskeho štandardu a v stanoch (cca 5 nocí). Ubytovanie v Káthmandú v hoteli európskeho štandardu. Po skončení treku spoznáme historické buddhistické a hinduistické pamiatky v Káthmandskom údolí a vychutnáme zaslúžený odpočinok. Celý trek (odlet/prílet) je v trvaní 21 dní.

MERA PEAK expedícia
Trek spojený s výstupom na 6495 m vysoký Mera peak, patrí k tým ambicióznejším. Je vhodný pre tých, ktorí už majú skúsenosti s VHT v stredných horách (napr. Mt Blanc), ale je možné ho zvládnuť za našej asistencie aj bez predchádzajúcich skúseností. Podmienkou je však dobré znášanie nadmorskej výšky a nadštandardná kondícia. Trek začína na známom letisku Lukla, odkiaľ sa vydáme cez šerpské dedinky do údolia Hinku Khola a dedinky Khare (cca 4900 mnm), odkiaľ začneme výstup na samotný Mera peak. Prekročíme sedlo Mera La a podľa situácie prespíme v stanoch v Mera Base camp (5300 m.n.m.) alebo až vo výškovom tábore (cca 5800 m.n.m.), odkiaľ sa vydáme v noci v ústrety vrcholu Mera Central (6460 mnm), odkiaľ sú v prípade dobrého počasia fenomenálne výhľady na strechu sveta. Uvidíme niekoľko osemtisícoviek, z toho 3 zo 5tich najvyšších hôr planéty- samotný Mt. Everest, jeho najbližšieho suseda Lhotse, tyrkysovú bohyňu Cho Oyu a čierneho obra – Makalu. Samotný výstup na vrchol nie je technicky náročný, jedná sa technicky o chôdzu, nie o lezenie v pravom slova zmysle. Pri návrate prekročíme sedlo Zatrwa la a zídeme do dedinky Lukla, odkiaľ sa letecky vrátime do Káthmandú. Expedícia Mera peak patrí medzi náročnejšie akcie. Možnosti ubytovania sú oproti iným nepálskym regiónom skromnejšie. Ubytovanie je v priebehu treku v turistických lodgiach základného nepálskeho štandardu a finálna noc pred výstupom v stanoch. Ubytovanie v Káthmandú v hoteli európskeho štandardu. Celý trek (odlet/prílet) je v trvaní 21 dní.

 

Túto trasu pre Vás pripravil Miroslav Žiak, miroziak@gmail.com